Jak się ocenia bezpieczeństwo kosmetyków?

18.11.20
Adex
Jak się ocenia bezpieczeństwo kosmetyków?

Kosmetyki muszą przejść szereg rygorystycznych procedur, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Poznajmy proces oceny ich bezpieczeństwa, który jest tak ważny dla konsumentów. 

Kosmetyki w Unii Europejskiej są oceniane dwustopniowo. Pierwszym poziomem oceny są składniki. Drugim poziomem bezpieczeństwa jest ocena gotowego produktu przez safety assessora, który dokonuje jej przed wprowadzeniem produktu kosmetycznego na rynek.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków 

Za bezpieczeństwo składników odpowiada Komisja Europejska i organ doradczy – Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety – SCCS). Niezależni toksykolodzy oceniają bezpieczeństwo wszystkich składników, do których zachodzą uzasadnione wątpliwości i tych, które są regulowane przepisami prawa. Do tej grupy składników zaliczają się: barwniki i filtry UV, konserwanty oraz inne substancje stosowane w kosmetykach w ograniczonym zakresie. Jak wygląda proces oceny bezpieczeństwa składników? Komitet ekspertów analizuje wyniki badań, publikacje naukowe i inne informacje w celu wydania niezależnej opinii, którymi sugeruje się Komisja Europejska.

Ocena bezpieczeństwa gotowego kosmetyku

Na ocenę bezpieczeństwa gotowego produktu składają się: charakterystyka toksykologiczna, struktura chemiczna składników, jakość mikrobiologiczna, wyniki badań dermatologicznych i badań stabilności produktu etc. Gotowy Raport Oceny Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego stanowi część dokumentacji, która podlega kontroli organom nadzoru. Najważniejszym aspektem oceny kosmetyku jest analiza danych toksykologicznych. Za ocenę bezpieczeństwa odpowiedzialny jest safety assessor, który posiada specjalistyczne wyższe wykształcenie, wiedzę z zakresu przepisów prawa i doświadczenie w dziedzinie toksykologii, farmacji, chemii, medycyny, kosmetologii oraz innych pokrewnych dziedzin. 

Poznajmy etapy oceny bezpieczeństwa kosmetyków

  1. Ocena zgodności składu produktu z przepisami prawa,
  2. Ocena toksykologiczna składników kosmetyku,
  3. Ocena ekspozycji lub inaczej ocena narażenia,
  4. Ocena ryzyka dla składników kosmetyku,
  5. Ocena wyników badań gotowego kosmetyku,
  6. Ocena przypadków niepożądanego działania,
  7. Ocena bezpieczeństwa gotowego produktu kosmetycznego.

Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji